Zarabiaj na swoim hobby

Hobby może być zarówno ogromnym obciążeniem budżetu, jak i sposobem na zarabianie pieniędzy. Dla przykładu podam hobby, które zajmowało mi czas przez kilka lat życia. Chodzi o fotografię. Każdy fotograf amator wie, ile pieniędzy pochłania jego hobby. W fotografii wbrew pozorom zależy wiele od posiadanego sprzętu. Przykładowy zestaw na początek przygody – półprofesjonalna lustrzanka z jasnym obiektywem kosztuje około 4000 – 5000 złotych. 
Raz na jakiś czas dokupujemy do niej nowe akcesoria, a większość fotografów nie jest zadowolona z posiadanego sprzętu i myśli o jego wymianie. Fotograf amator rzadko kiedy wyrasta z fotograficznej piaskownicy. Po zakupieniu sprzętu za grube pieniądze robi nim zdjęcia tylko rodzinie. Zgłębia tajemnice fotografii, robiąc zdjęcia kwiatków w ogrodzie lub zachodów słońca. Chwali się fotografiami na forach internetowych, ostro komentuje zdjęcia innych amatorów, szukających dowartościowania w internecie. Broni do upadłego swojego systemu. Śledzi nowości na stronach o fotografii i komentuje profesjonalny sprzęt, o którym marzy, ale nigdy nie będzie go posiadał. Co amator zyskuje dzięki robieniu zdjęć? Poczucie wartości? Uczucie bycia ekspertem w swojej dziedzinie? Jakie korzyści wynikają z zajmowania się fotografią jako amator? Jeśli nie zaczniesz zarabiać na zdjęciach – co nie koniecznie musi oznaczać przejście na zawodowstwo, szybko odłożysz aparat do szafy lub sprzedasz go za część sumy, jaką cię kosztował. To samo tyczy się każdego innego hobby, powiązanego z wydawaniem pieniędzy na „zabawki dla dużych chłopców”.
Jeśli ciężko pracujesz, by następnie przepuszczać pieniądze na hobby, twoje zachowanie wydaje się nierozsądne. Hobby, którym zajmujesz się kilka lat, na pewno uczyniło z ciebie eksperta w tej dziedzinie. Nie ważne czy to hodowla węża zbożowego, czy latanie szybowcem. Każde hobby jest lepsze od grania w gry komputerowe i od siedzenia przed telewizorem.

Powróćmy do przykładu fotografii. Zajmujesz się nią kilka lat – wiesz zatem więcej niż przeciętny amator, dopiero rozpoczynający zabawę w robienie zdjęć. Możesz więc sprzedawać coś, co jest bezcenne – czyli wiedzę. Nauka robienia zdjęć zajęła ci wiele miesięcy – ale jeśli przekażesz komuś swoją wiedzę (na przykład w formie tutoriali), nauczy się tego w kilka tygodni. Nie musisz nawet zajmować się sprzedawaniem zdjęć. Wystarczy, że będziesz dostarczał wartościową wiedzę, a na pewno ktoś zechce z niej skorzystać.  

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz